Urządzenie wielofunkcyjne czy jednak drukarka?

nowe laserowe urządzenie wielofunkcyjne

Odwiecznym problemem wielu ludzi jest, to czy wybrać drukarkę laserową czy też atramentową. Współcześnie za sprawą ekologów możemy obserwować upadek mitu wyższości drukarek laserowych nad atramentowymi. Ma to związek z ostatnimi badaniami, które wskazują na to, że drukarki laserowe nie są tak przyjazne dla środowiska i zdrowia ludzkiego, jak dotychczas myślano. Drukarki laserowe są niewątpliwe tańsze w eksploatacji i dużo wygodniejsze w obsłudze, lecz ich negatywny wpływ na środowisku może skutecznie zniechęcać, niektóre osoby do zakupu tych urządzeń.

Zdaniem ekologów w trakcie drukowania, laserowe urządzenia wypuszczają do atmosfery szkodliwe substancje, są to cząstki stałe benzenu. Drukarki atramentowe cechują się niższą ceną, lecz koszty eksploatacji należą do nie najtańszych. Do tego dochodzi problem z jakością druku, a także zasychające pojemniki z tuszem po dłuższej przerwie od druku. Jednak w momencie druku są bezpieczniejsze. Zwolennicy drukarek laserowych podnoszą słuszny argument – co się dzieje ze zużytymi plastikowymi pojemnikami ? Wychodzi na, że jedno i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy.

Urządzenie wielofunkcyjne laserowe?

Znacznie lepszym rozwiązaniem i kompromisem będzie zakup urządzenia wielofunkcyjnego. Duża liczba gmin i urzędów decyduje się na zakupienie właśnie takiej maszyny. Takie rozwiązanie pozwala na zaspokojenie większości potrzeb jakie występują w danej jednostce.

Laserowe urządzenie wielofunkcyjne pozwala na drukowanie, skanowanie, kserowanie, a najnowsze rozwiązania także na bezprzewodowe przesyłanie i odbieranie faksów i plików. Zastępuje ono kilka urządzeń, które są często niezbędne w samorządach i biurach. Wybierając urządzenie wielofunkcyjne warto kierować się wyznacznikami takimi jak:

  • – rodzaj i szybkość działania mechanizmu drukującego – liczba stron drukowanych na minutę,
  • – koszt wydruku jednej strony A4,
  • – szybkość kopiowania,
  • – sugerowane przez producenta miesięczne obciążenie,
  • – typ skanera,
  • – dodatkowe wyposażenie.

Jakie obciążenie zniesie urządzenie wielofunkcyjne laserowe?

Przed zakupem urządzenia wielofunkcyjnego przede wszystkim do biura, trzeba zastanowić się nad tym, jak dużo jest wykonywanych wydruków w ciągu miesiąca ? od odpowiedzi na to pytanie zależy, w jakie konkretnie urządzenie zainwestujemy. W celu określenia skali, można zlecić audyt druku, który wskaże, gdzie jest marnotrawiony papier, jak często drukarka jest wykorzystywana, jakie papier będzie najlepszy itp. Znając skalę miesięcznego wykorzystania urządzenia, możemy podzielić je na grupy:

  • – modele dla małych firm – od 1000 do 2000 stron miesięcznie,
  • – modele dla średnich firm – od 5000 do 10 000 stron miesięcznie,
  • – modele dla dużych grup roboczych – powyżej 10 000 stron miesięcznie.

W miejscach, które mają niewielkie potrzeby na drukowanie, najlepszym wyborem będzie urządzenie wielofunkcyjne laserowe lub LED-owe. Drukarki atramentowe są lepszym wyborem dla niewielkich przedsiębiorców, przede wszystkim zaczynających działalność, gdy firma nie posiada dużych środków na zakup drogiego sprzętu.