Drukowanie naklejek w domu – to prostsze niż myślisz!

Naklejki zdobyły popularność wiele lat temu i dalej mają wiele fanów. To świetny element reklamowy, ale może być także produktem samym w sobie. Ludzie kochają przyklejać je na samochody, obudowy, zeszyty czy nawet kubki! Sprzedawanie naklejek nigdy nie miało się tak dobrze, można stworzyć swój projekt nawiązując do firmy albo zamówić bardziej rozbudowany u artysty. Za to drukować można je samodzielnie i to bez żadnego problemu. Jak to zrobić i co jest potrzebne? 

Drukarka do naklejek – na co zwrócić uwagę? 

Wybór odpowiedniej drukarki do naklejek nie jest taki trudny, ale może być kosztowny. Tak naprawdę naklejki można wydrukować każdym urządzeniem, ale ich jakość będzie uzależniona od jakości tego sprzętu. Tanie drukarki zazwyczaj nie cieszą się najwierniejszym i najdokładniejszym oddaniem grafiki, dlatego najlepiej zdecydować się na modele do drukowania fotografii. Sprawdzą się zarówno wersje atramentowe, jak i laserowe.

Szczególnie polecane są modele firmy Canon, właśnie z serii drukarek fotograficznych. Dzięki nim jakość grafiki będzie na najwyższym poziomie, a co za tym idzie, naklejki będą wyglądać wyraźnie i estetycznie.

Jak wydrukować naklejki

Druk naklejek nie różni się w zasadzie od standardowego druku, ale ważny jest papier, jakiego się używa. Musi to być papier samoprzylepny – dostępne są wersje matowe i błyszczące, przy czym matowe szybciej i dokładniej wchłoną tusz, a błyszczące mogą się nieco rozmazywać. Wybierając grafiki do naklejek, należy dobrze je rozmieścić, tak aby nie marnować papieru, ale przy tym mieć możliwość je swobodnie wycinać.

Przy drukowaniu trzeba wybrać odpowiedni rozmiar, domyślnie jest to zazwyczaj A4, a także zaznaczyć opcję dopasowania do ramki. Kiedy naklejki zostaną wydrukowane, powinno dać się im przynajmniej kilka minut na to, żeby tusz mógł spokojnie zaschnąć. Gotowe wzory można wyciąć za pomocą gilotyny, nożyka lub najzwyklejszych nożyczek. Dostępne są także specjalne urządzenia typu Cricut, w których można wycinać naklejki nawet o skomplikowanych brzegach.